28 Mayıs 2009 Perşembe

Çay Molası...:)


Sürekli bir koşuşturma içinde geçiyor günler, hayat geçiyor...
Biraz çay kurabiye ve kitap okuma zamanı...
Şu anda Turgut Özakman'ın Diriliş adlı kitabını okuyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum...Zaten Şu çılgın Türkler'i okuyanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. Kitap için yazar yorumu; Çanakkale sadece Çanakkale'de olup biten bir olay değil. Bunun evveliyatı önemli. O tarihteki fikir akımları önemli; ama bir de kadın hareketi var, bu da çok önemli. İki sene evvel Balkan Savaşı yapılmış, 600 yıllık bir imparatorluğun dev iki ordusu, birkaç yıl evvel kurulmuş dört küçük ülkenin ordusundan dayak yiyor, bozguna uğruyor. Bulgar ordusu ta İstanbul'un eşiğine, Çatalca'ya kadar geliyor. Bu ordudan Çanakkale ordusu nasıl çıkıyor? İşte kitap bu dirilişi anlatıyor.Kurtuluş Savaşı'nın taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı...Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi...Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı.Turgut Özakman'ın, 353 baskı yaparak milyonlarca okura ulaşan Şu Çılgın Türkler kitabının da içinde bulunduğu üçlemenin ilk kitabı.Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan daha.Yazarın, Çanakkale ile ilgili dünyadaki bütün kitapları, internet sitelerini tarayarak yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra, ucuz kahramanlık hikâyelerine, hamaset edebiyatına, şovence anlatıma yer vermeden kaleme aldığı, olağanüstü zaferin hikâyesi."Tarihin en eski milletlerinden biri, ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa diriliyordu." böyle , inanın çok etkileyici bir kitap...
Çayın yanına bisküvi, kurabiye olmazsa olmaz bizde evde mutlaka bulundurmaya çalışıyorum. Malesef çayın yanında gördüğünüz kurabiyeleri ben pişirmedim. Hanımeller Kurabiyem Çikolata Parçalı bu aralar favorim çok lezzetli denemeyenler için tavsiye edilir:)
Ve de yaz meyvaları artık bizimleee...En güzel günler ; pazarlar, marketlerdeki meyva reyonları için...Ama ben ağaçtan kendim koparıp meyva yemeyi çok özledim...1 yorum:

gibi dedi ki...

Çocukken dedemin bağ evinde bulunan kiraz ağaçlarından birini seçerdik, o ağaç bizim olurdu.Tepesine çıkar yiyebildiğimiz kadar yerdik. Ağaçtan ağaca birbirimize ziyarete bile giderdik:)